Home > Curriculum > CCA

CCA

Vision

Pupils who are holistically developed through CCA

Mission

Providing opportunities for our pupils to discover and develop their interests and talents through CCA

CCA is an integral part of the education system. It serves to develop in pupils the correct values, desirable social attitudes and skills as well as provide for healthy recreation. 

The school CCAs are designed to:

  • Expose pupils to different experiences and encourage the exploration of diverse interests
  • Provide opportunities for pupils to develop in areas that they have interest and talent in
  • Build character, team-spirit and a sense of responsibility while providing an avenue for social integration 
  • Provide for the holistic development of the child


CCA Achievements (2014 to 2016)

Basketball CCA

Junior Boys

Competition

2016

2015

2014

East Zone

4th Place

Top 8

Champion

Nationals

-

-

Top 8

Junior Girls

Competition

2016

2015

2014

East Zone

3rd Place

4th Place

-

Nationals

-

-

-

Senior Boys

Competition

2016

2015

2014

East Zone

4th Place

2nd Place

2nd Place

Nationals

-

Top 8

4th Place

Senior Girls

Competition

2016

2015

2014

East Zone

3rd Place

4th Place

Champion

Nationals

-

-

3rd Place

Track & Field

No.

Competition

2016

2015

2014

National Track & Field

  • 8th Position for B Boys 600m (Lu Sean Jun Xi)

  •   11th Position for B Boys 1500m
  • 16th Position for C Boys 600m

  ‘B’ Division Girls:

      300m: 4th

      600m: 3rd

2

  Kids’ Athletics Team Challenge (P3 & P4)

  Kids’ Athletics Team Challenge (P5 & P6)

-

-

  • Team 1: Gold
  •  Team 2: Silver

3

 Swift X-Country Championships

-

  •   U10 Girls: 3rd , 5th
  •   U10 Boys: 7th,8th, 9th, 10th
  •  U11 Girls: 6th, 7th, 8th
  •  U11 Boys: 2nd, 6th, 9th
  •  U12 Boys: 2nd , 5th, 10th
  • U12 Girls: 2nd

  •  B Division Boys:
  • 4th & 7th    
  •   B Division Girls:
  • 2nd, 7th, 8th & 10th  
  • C Division Boys:
  • 7th & 9th    

4

  Swift Road Relay Championships

  •   U10 Boys: Team 3rd
  •  U10 Girls: Team 3rd
  •  U11 Boys: Team 6th
  •  U12 Boys: Team 5th

  •  U12 Boys: Team Bronze
  •   U11 Girls: Team Silver
  •  U11 Boys: Team Silver
  •  U10 Boys: Team Bronze and Gold

  •   B Division Boys – Team 1 - 2nd
  •   B Division Girls Team 1 – 2nd
  •   C Division Girls Team 1 – 2nd
  •   D Division Boys Team 1 – 2nd

5

 Swift Track & Field Championships

U13 Boy: Lu Sean Jun Xi: 3rd position

-

  • ‘B’ Division Girls 100m – 2nd
  •   ‘B’ Division Girls 600m – 2nd
  •   ‘B’ Division Boys 4 x 100m – 2nd
  •   ‘B’ Division Girls 4 x 100m – 3rd
  •   ‘C’ Division Boys 4 x 100m – 2nd

6

  East Spring Secondary School Sports Day Invitational Relay

-

No invitation in 2015 for Primary Schools

 No invitation in 2014 for Primary Schools

Soccer

No.

Competition

2016

2015

2014

1

SPSCC/FAS  Soccer Fiesta – Under 10 Boys

-

-

Participation

2

SPSCC/FAS  Soccer Fiesta – Under 11 Boys

-

-

Participation

3

TPSS Under 12 Invitation Tournament

Participation

-

2nd place in Plate Group

4

East Zone COE Soccer Under 11 Developmental Tournament

-

-

-

5

EZ Football Carnival 2014

-

-

Participation

6

1st East Zone Futsal Carnival 2014

-

-

Participation

Wushu

No.

Competition

2016

2015

2014

1

National Inter-Primary Schools Wushu Championships

  • Junior Boys
  •   5-Duan Broadsword Yeo Jin Xin - 7th Position 
  •   5-Duan Cudgel Yeo Jin Xin -7th Position Senior Boys
  •   5-Duan Broadsword Chia Zhong Hao Darren – 6th Position
  •   5-Duan Cudgel Chia Zhong Hao Darren – 4th Position
  •   5-Duan Changquan Chia Zhong Hao Darren – 5th Position
  •   5-Duan Broadsword Zhang Tian Cheng - 15th Position
  •   5-Duan Changquan Zhang Tian Cheng -13th Position

Junior Boys

  •   3-Duan Nanquan

Yeo Jin Xin

- 8th  Position

  •   Quan & Weapon (Broadsword)

Darren Chia Zhong Hao

Zhang Tian Cheng Yeo Jin Xin

Chong Chi Hoong  Leau Si Hui Samuel

Soh Zheng Hao Alester

Tan Kang Rui 4R

Li Jian Xi 4P

- 12th  Position
- 6th   Position

  • Senior Girls 4-Duan Broadsword

- 15th Position

  •   Senior Girls 4-Duan Broadsword

- 11th Position

  •  Senior Boys 4-Duan Broadsword

- 13th Position

  •   Senior Boys 4-Duan Cudgel

- 11th   Position

  •   Senior Boys 4-Duan Cudgel

- 16th  Position

  •  Junior Boys 3-Duan Nanquan

- 14th /60  Position

  •   Junior Boys 4-Duan Cudgel

- 12th / 46 Position

- 15th  / 46 Position

  •   Junior Girls 4-Duan Nanquan

- 10th / 20  Position

  •   Senior Boys 4-Duan Cudgel

- 20th / 52  Position

  •   Senior Boys 4-Duan Cudgel
  • - 30th / 52  Position  Group Ji Ti Quan

-  13th / 34 Position

2

International Traditional Wushu Competition

-

  •     Zhang Tian Cheng Traditional Chang Quan (2nd Position)
  •     Darren Chia Zhong Hao Traditional Chang Quan (Gold award)

  •     Traditional Fists Category for Boys under 12 yrs of age
  •     3rd and 4th position respectively

Aesthetics

Art Club

No.

Name of Competition

Year

Achievements/

Results

1

SYF 2015 (Art)

2015

Art pieces were selected for exhibition

2

SYF Theme Motif Design Contest

2016

Participation

3

STAEDTLER World Kids Colouring Day 2016

2016

Participation

Guzheng

No.

Name of Competition

Year

Achievements/

Results

1

SYF Guzheng

2014

Distinction

2

SYF Guzheng

2016

Accomplishment

Choir

No.

Name of Competition

Year

Achievements/

Results

1

SYF Choir

2014

Distinction

2

SYF Choir

2016

Accomplishment

Dance

No.

Name of Competition

Year

Achievements/

Results

1

SYF Dance

2014

Accomplishment

2

S24 Dance Competition Organized by Distinct Creative Arts

2015

Participation

3

SYF Dance

2016

Accomplishment

Media Studio

No.

Name of Competition

Year

Achievements/

Results

1

National Photography Festival

2014

Consolation Prizes

2

Lensa Bahasa

2014

Participation

3

National Photography Festival for Primary School

2015

Special Mention (Group Category)

4

National Primary Games Creative Competition (NPGCC)

2015

1st runner-up (Scratch category)

5

YOLO (You Only Live Once) Photography Competition orgainsed by Siglap Secondary School

2015

Participation

6

Media Studio: National Photography Festival 2016

2016

Special Mention (for 1 photo)

7

Media Studio: SDMA 2016

2016

Participation

8

Media Studio: National Primary Games Creation Competition

2016

First Runner-Up (Scratch Category)