Home > Parents > Prize Giving Day And Graduation Ceremony 2017 Photos > Primary 5 Prize Winners

Primary 5 Prize Winners

Primary 5 Patriotism
1st In Class

CHOO YAN HENG

2nd In Class

CALEB KHONG SONG NENG

3rd In Class LAU QI XUAN SEAN







Primary 5 Resilience
1st In Class

YEO CHANG JUN EDWIN

2nd In Class

TRICIA ANGELA RUSLI

3rd In Class MUHAMMAD ZAIM SYAFIQ BIN ZAINUDDIN







Primary 5 Integrity
1st In Class

ON XIANG YUN

2nd In Class

JOVAN ONG JUNYU

3rd In Class COLIN AIDAN CAMPBELL







Primary 5 Discipline
1st In Class

GOH JUN YANG

2nd In Class

NOORHAZIRAH BINTE HAMLIE

3rd In Class UMAIR BIN RAES







Primary 5 Empathy
1st In Class

AYUSH TIWARI

2nd In Class

KRISHANG JOSHI

3rd In Class SALLONIE BIKASH GUPTA
TE YU EN,CHLOE








Best In Subjects
Best in English5 EmpathyKRISHANG JOSHI
Best in Mathematics5 EmpathyAYUSH TIWARI
Best in Science5 EmpathyAYUSH TIWARI
Best In Chinese5 EmpathyLIU SHUHE 
Best in Malay5 ResilienceNUR KHAIRINA BINTE ANIFAH
Best in Tamil5 EmpathySAKTHIDARAN ADHVAITH
Best in Hindi5 EmpathyAYUSH TIWARI
Best in Higher Malay5 Resilience NUR KHAIRINA BINTE ANIFAH 













Good Progress Award for Chinese Language
5 IntegrityJOVAN ONG JUNYU







MOE Edusave Character Award
5 PatriotismMOHAMAD ANAQI BIN MOHAMAD RIZAL
5 PatriotismLAU QI XUAN SEAN








School Based Character Award
5 Resilience
ODELIA KOW KA KWAN
5 ResilienceIZZAN DANNY BIN SUNNY ALFIEN
5 ResiliencePUTU ATIANANDA KYAN WIRYA
5 IntegrityONG JIE YING
5 IntegrityNUR UMAIRAH BINTE ABD GHANI
5 DisciplineNOORHAZIRAH BINTE HAMLIE
5 DisciplineMOHAMMAD IRFAAN BIN MOHAMMAD NUR 
5 EmpathyNUR UFAIRAH MARIA D/O MIRA HOSSEN
5 Empathy AMULYA GURURAJ PRABHU
5 EmpathyLOIC LEE MING HAO
















Best Project Work 2017
5 EmpathyANUPAMA SHANKAR
5 EmpathyTE YU EN,CHLOE
5 EmpathyLOIC LEE MING HAO
5 EmpathyHARSHITHA VENKATASUBRAMANIAN SWAMY








School Colours Award
5 PatriotismDURRAH HAZIRAH BINTE MOHAMMAD YUSRILEADERSHIPBASKETBALL
5 Resilience GOH JUN YANGLEADERSHIP BASKETBALL
5 ResilienceWONG JAHEI JADALEADERSHIPBASKETBALL
5 IntegrityDANIEL FAUSTINO TANLEADERSHIPDANCE
5 EmpathyDELA CRUZ ELEONA EVONNE CANJALEADERSHIPCHOIR
5 ResiliencePUTU ATIANANDA KYAN WIRYAACHIEVEMENTMEDIA STUDIO CLUB 
5 ResilienceANSH ASTHANAACHIEVEMENT
MEDIA STUDIO CLUB
5 ResilienceDANISH ABDUL HALIMACHIEVEMENT
MEDIA STUDIO CLUB
5 ResilienceQAISY BIN OMARACHIEVEMENT
BASKETBALL
5 EmpathyLOW TZE KYEACHIEVEMENTMEDIA STUDIO CLUB
5 EmpathyWONG JIA JIANACHIEVEMENTMEDIA STUDIO CLUB
5 EmpathyYEO JIN XINACHIEVEMENTWUSHU
5 EmpathyANUJ AGRAWALACHIEVEMENTBASKETBALL
5 EmpathySAKTHIDARAN ADHVAITHACHIEVEMENTBASKETBALL
5 ResilienceCHEW XIN YING,BERNICESERVICE TO CCADANCE
5 ResilienceSARAH SHYANNE TAN PEI SHANSERVICE TO CCADANCE
5 DisciplineLOW SHU HUA CRYSTALSERVICE TO CCAART CLUB






























SAC Non-Academic Award(Individual)
5 EmpathyYEO JIN XIN13TH NATIONAL PRIMARY SCHOOLS WUSHU CHAMPIONSHIPS 2017

JUNIOR BOYS 5-DUAN BROAD SWORD-8TH POSITION








SAC Non-Academic Award(Team)
5 Resilience
5 Resilience
5 Resilience
5 Empathy
5 Empathy
PUTU ATIANANDA KYAN WIRYA
ANSH ASTHANA
DANISH ABDUL HALIM
LOW TZE KYE
WONG JIA JIAN
NATIONAL PRIMARY GAME CREATION COMPETITION 2017

1ST RUNNER UP
(SCRATCH CATEGORY)









Back to Main Page